1. PREDMET: IZBRANE METODE INSTRUMENTALNE ANALIZE

 

Obseg: 60 ur  (ECTS 12), Letnik: I

 

2. CILJI

Pogljobljen študij pomembnejših instrumentalnih analiznih metod in usposabljanje za raziskovalno delo na tem področju.

 

3. POGOJI ZA VKLJUČITEV

Od slušateljev se pričakuje, da obvladajo tematiko, ki se obravnava na dodiplomskem študiju kemije v okviru predmetov analizna kemija, instrumentalna analiza,  instrumentalne metode, fizikalna kemija, struktura atomov in molekul.

 

4. VSEBINA

 

A) PREGLED METOD ATOMSKE SPEKTROSKOPIJE

- Teoretske osnove metod optične spektroskopije. Metodologija in instrumentacija v spektrokemijski analizi.

- Emisijska spektrometrija v loku in iskri in z induktivno sklopljeno plazmo.

- Plamenska in elektrotermična atomska absorpcijska spektrometrija, primarna in sekundarna rentgenska spektrometrija, rentgenska spektrometrija s totalnim odbojem.

- Metodologija in aplikacije spektroskopskih metod v analizni kemiji; osnove avtomatizacije v spektroskopiji, pretočna spektrokemijska analiza, pomen spektroskopskih metod v biomedicinskih in bioloških vedah, zaščiti okolja in industriji.

 

B) PREGLED METOD IONSKE IN ELEKTRONSKE SPEKTROSKOPIJE

- Metode za analizo površin. Elektronska spektroskopija v kemijski analizi (ESCA). Augerjeva elktronska spektroskopija (AES). Sekundarna ionska masna spektrometrija (SIMS).

- Spektroskopija sipanih ionov (ISS). Primeri uporabe v elektronski industriji, raziskavah katalize, korozije in okolja (aerosoli).

- Masna spektrometrija. Osnovna instrumentacija. Tehnike ionizacije. Masni spektrometri nizke ločljivosti. Sklopitev GC-MS, HPLC-MS in ICP-MS.

Interpretacija masnih spektrov. Računalniško podprti sistemi za interpretacijo spektrov (PBM, STIRS, MassLib, MsLib, itd).

- Uporaba masne spektrometrije. Izotopska geokemija in geokronologija. Identifikacija surogatov naravnih proizvodov). Analize plinskih zmesi (procesna kontrola). Elementna analiza (ICPMS). Identifikacija in analiza sledov organskih spojin  z GC-MS, HPLC-MS, MS/MS.

 

C) PREGLED ELEKTROANALIZNIH METOD[1]

- Potenciometrija (senzorji, ISE, aplikacija pri študiju ravnotežij) in precizijske tehnike (elektroliza s kontroliranim potencialom in kulometrija).

- Voltametrične tehnike: pulzna in diferenčna pulzna polarografija, square wave voltametrija; aplikacija v analitiki anorganskih in organskih komponent, študij interakcij.

- Stripping tehnike: anodna in katodna stripping voltametrija, adsorpcijska voltametrija; aplikacija v analitiki sledov.

- Trendi in razvoj elektrokemijskih metod in instrumentacije: mikroelektrode, kemijsko modificirane elektrode; elektrokemijska detekcija v pretočnih sistemih.

 

Seminar

Seminarji so namenjeni obravnavi aktualnih dosežkov in pregledu novejših člankov iz področja. V seminarje se vključujejo tudi tuji predavatelji in domači strokovnjaki, specializirani za področje.

 

5. OBVEZNOSTI ŠTUDENTA

Ustni ali pisni izpit.

 

6. LITERATURA[2]

D.A. Skoog, F. J. Holler, S.R. Crouch, Principles of Instrumental Analysis, 6th Ed., Thompson Brooks/Cole, Belmont, CA, 2007.

J.D. Ingle, S.R. Crouch: Spectrochemical Analysis, Prentice Hall, New Yersey, 1988.

- White F. A., Wood G. M.: Mass Spectrometry-Applications in Science and Engineering, Wiley 1986, New York.

- Chapman J. R.: Practical Organic Mass Spectrometry, Wiley 1993, Chichester.

- Mc Lafferty F. W., Turecek F.: Interpretation of Mass Spectra, 4th Ed., Wiley 1993, New York.

- B.W. Rossiter, J. F. Hamilton (Ed): Physical Methods of Chemistry, Vol. II, Electrochemical Methods, J. Wiley, New York,  1986.

- Pregledni članki in poglavja v novejši strokovni literaturi.

 

Pripravili: J. Marsel,  B. Pihlar, M. Veber

Zadnji popravki: jan. 2003

 

<Home>



[1] Osnovni pojmi iz področja elektrokemije, ki so potrebni za razumevanje tematike so na razpolago v PDF datoteki OsnPjmElek.

[2] Pomembnejša literatura iz elektroanaliznih tehnik je zbrana tukaj.